1 листопада — День утвердження Західноукраїнської Народної Республіки
«Однині ми, українці, маємо єдину державу…»
106 років тому, 1 листопада 1918 року, була утворена Західноукраїнська Народна Республіка, яка в січні 1919-го возз’єдналася з Українською Народною Республікою
Минуле століття історики називають століттям розпаду імперій. І мають рацію: одне лише зникнення з політичної карти світу срср чого варте!.. А в жовтні 1918 року припинила своє існування ще одна імперія — Австро-Угорська, на теренах якої утворилося кілька незалежних держав. Західноукраїнська Народна Республіка — одна з них.
Напередодні Першої світової війни значна частина українських земель, зокрема Східна Галичина, Буковина і Закарпаття, перебували у складі Австро-Угорської імперії. Восени 1918 року вона почала розпадатися на кілька незалежних держав.
Звісно, що й українці почали виступати за створення на західноукраїнських землях власної держави. Під час переговорів делегацій Української Центральної Ради з представниками Австро-Угорщини та зобов’язалася передати велику частину Західної України УНР.
11 листопада був створений уряд — Державний секретаріат, а 13 листопада Рада затвердила «Тимчасовий основний закон про державну самостійність українських земель колишньої австро-угорської монархії». Українська держава отримала назву Західно-Українська Народна Республіка. Її територія становила понад 70 тисяч квадратних кілометрів з населенням 6 мільйонів осіб. ЗУНР поділялась на 40 повітів та 12 військових округів. Із перших днів влада ЗУНР активно розбудовувала державу. Зокрема, були ухвалені закони про створення Української Галицької Армії, організацію судочинства, державну мову і громадянство, а також запроваджено державну монополію на продаж основних видів промислової продукції і продуктів харчування, введено 8-годинний робочий день тощо. А також започатковано зовнішньополітичну діяльність — відкрито низку посольств і дипломатичних представництв у країнах Західної Європи й Америки. Проте одним з найбільших успіхів лідерів ЗУНР стало проголошення Акта Злуки 22 січня 1919 р. та об’єднання всіх українських земель в одній державі.
Західноукраїнська Народна Республіка проіснувала лише 257 днів. Її поразка була зумовлена багатьма чинниками. Проте жоден із них не здатний перекреслити роль цього державного утворення в історичному просуванні українського народу шляхом національної свободи і державної незалежності. Реальне існування протягом восьми з половиною місяців національної ЗУНР переконливо довело споконвічне прагнення українців до єднання, бажання жити в єдиній соборній державі.